Pociąg ITK

Lublin-Łuków-Lublin


Oto strona poświęcona pasażerskiemu Pociągowi ITK, kursującemu po linii Łuków-Lublin w latach 2002-2010. Przez lata rozrósł się z dwóch do dwunastu wagonów, czyli cieszył się popularnością. Jechał zwykle raz w roku w ostatnią niedzielę wakacji, a rozrywkowym celem podróży większości Pasażerów były Kownatki - dawna mijanka leżąca w środku lasów 11 kilometrów od Łukowa. Kilka razy Pociąg ITK jeździł też w innych terminach i z innym zadaniem, jako pociąg hobbystyczny dla pasjonatów.

Kursowaniu Pociągu w dotychczasowym kształcie położyły kres zmiany taborowe na stacji Lublin i brak odpowiednich wagonów, zmiany organizacyjne w spółkach kolejowych, a także rozpoczęta modernizacja odcinków linii Łuków-Lublin, która czyni linię miejscami okresowo nieprzejezdną.

Mimo, że od przejazdu ostatniego Pociągu minęło już sporo czasu, nader często spotykamy się z pytaniami, czy jeszcze kiedyś pojedzie. Trudno powiedzieć, jego kursowanie w dotychczasowej formie uznajemy za zakończone, spełnił swoją misję. Natomiast mamy chęci by po zakończeniu modernizacji podjąć temat niezrealizowanej zapowiedzi Pociągu hobbystycznego z Lublina przez Łuków do Sokołowa Podlaskiego. Czy będzie to możliwe oraz w jakiej formie, pokaże czas.

Podobnie czas pokaże, czy będzie organizacyjny i finansowy sens wznowienia kursowania tradycyjnego Pociągu ITK, w ewentualnie zmienionej formie. Jeżeli wydarzyłoby się w tej sprawie coś godnego uwagi, napiszemy o tym.